V Austrálii na škole finanční gramotnosti proběhla výzva, během které se účastníci snažili ušetřit tisíc dolarů, v přepočtu asi 15 tisíc korun. Za jediný měsíc tolik peněz zřejmě neušetříte, díky několika tipům se vám pár tisícovek za měsíc podaří ušetřit. Co se v australské škole učí?

Pokuste se něco prodat

Pokud máte doma přebytečné věci které nevyužíváte a zbytečně se vám doma povalují, prodejte je. Na internetu je plno různých bazarů, kde můžete přebytečné věci nabídnout, někomu se můžou třeba hodit a vám to do rozpočtu přinese nějakou tu korunu navíc.

Nákup z druhé ruky

Než vyrazíte do obchodu třeba pro nové židle, podívejte se na internet, zda někdo něco takového co potřebujete neprodává. Na internetu se dají sehnat zánovní věci za výhodné ceny. Stává se, že si někdo koupí danou věc a po vybalení zjistí, že se jim nehodí, nebo při stěhování do nového bytu, který si chtějí zařídit novým nábytkem, starší nábytek prodávají velmi levně, někdy dokonce za odvoz.

Kontrolujte si výdaje

Zkontrolujte si všechny měsíční výdaje, jestli neplatíte za něco co už nevyužíváte. Může se jednat například o členství v posilovně, předplatné hudby v telefonu, Netflix, nebo aplikace, které jste využívali první měsíc zadarmo a vy jste na ně zapomněli.

Zapisujte si kolik utratíte

Každý den si piště, kolik peněz utratíte. Na konci měsíce si seznam překontrolujte a uvidíte, že budete překvapeni kolik peněz utratíte za zbytečnosti. Až začnete šetřit, bude vás těšit každá koruna, kterou ušetříte.

Vařte si doma

Pokud se stravujete v restauraci porovnejte si kolik peněz utratíte a za kolik peněz jste si schopni uvařit doma. Samozřejmě, že za jídlo které si připravíte doma vás bude stát mnohem měně. Uvařte si více jídla doma a vezměte si ho k obědu do práce. Jednou za čas se odměňte večeří v restauraci.

Před nákupem si sepište seznam

Nejvíc peněz utratíme impulsivním nakupováním, vidíme zboží v akci a hned vezmeme více kusů, někdy se to bude hodit…Než půjdete na nákup do supermarketu připravte si seznam a nekupujte nic jiného navíc. Pokud vidíte v obchodu s oblečením nebo botami lákavé ceny, pořádně si promyslete, zda opravdu nové věci potřebujete. Obecně se říká, že je ideální počkat 2 dny. Pokud budete mít stále touhu koupit si nové boty, tak si je kupte. V opačném případě si zapište ušetřené peníze jako úsporu.

Najděte si vedlejšák

Nemusíte se honit po práci na další noční sněmu, vedlejšák si můžete udělat ze svého koníčku. Pokud máte rádi děti, je plno inzerátů například na vyzvedávání dítěte ze školky a hlídání třeba jen na 2 hodiny, než přijdou rodiče z práce. Nebo můžete doučovat matematiku, jazyky a jiné předněty. I pětistovka za týden navíc udělá ročně 24 tisíc korun.

Vsaďte si

Není to sice žádný zaručený příjem, ale vyjít to může. Ve Sportce nebo Eurojackpotu se hraje o vysoké výhry a pokud to vyjde, můžete v klidu zapomenout na rady jak šetřit.