Loterie je hra, ve které hráč vsadí určitou finanční částku a snaží se uhádnout čísla, která budou vytažena z osudí. Počet čísel v osudí i počet tažených čísel je pevně dán. V Česku se nejstarší a nejpopulárnější loterie Sportka.
Sazka je tu s námi od roku 1956 a hned po prvním roce vydala svojí do dnes nejoblíbenější a nejhranější loterii Sportka. Sazka se od vzniku stala největším sázkovým terminálem loterijních her v České republice. Její tržní podíl na loterijním trhu v České republice tvoří zhruba 95 procent.

Přehled loterií

Sportka

Sportka je nejstarší a nejoblíbenější loterijní hra na území České republiky, ve které se sázející snaží uhodnout 6 čísel ze 49 a výhry jsou rozděleny na 6 výherních pořadí. Čím víc sloupců vsadíte, tím větší máte šance na výhru. Při každém slosování probíhají dva tahy.
Pokud chcete hrát o nejvyšší výhry v Superjackpotu, musíte mít vyplněných všech 10 sloupců a zároveň si nezapomeňte vsadit doplňkovou hru Šance. Sázka vás tak přijde na 220 KČ. U hry Šance nemusíte tipovat žádná čísla, o výhře rozhoduje automaticky vygenerované šestičíslí. Superjackpot vzroste vždy, v případě, že nikdo nevyhraje. Slosování Sportky probíhá každou středu a neděli, mimořádně se losuje i v pátek od 20:00.
Sportku od března 2017 můžete hrát díky novému loterijnímu zákonu i z pohodlí domova, stačí vám pouze připojení k internetu.
V případě že se podaří některému soutěžícímu uhodnout všech 6 čísel ze 6 ve hře Sportka, získává tím nárok také na Jackpot. Pokud navíc vsadil 10 sloupců a hru Šance, vyhrává i Superjackpot. Jestliže je výherců více, dělí se celková výhra rovným dílem mezi tyto účastníky.

Rekordní výhru v hodnotě 399 904 705 korun si odnesla anonymní rodina z Chrudimska, manžel vsadil celý tiket náhodným tipem a uhodl všechna čísla v prvním tahu zároveň s posledním číslem doplňkové hry Šance. Rekord padl 3.11.2013.

100x 2 miliony – nadstavbová hra, která se aktivuje v případě naplnění bonusového fondu. Na bonusový fond se odkládají peníze z hlavní výhry, když dosáhne maxima. Pro naplnění bonusového fondu musí jackpot přesáhnout částku 250 milionů Kč. Pokud se tak stane, přesune se z jackpotu 200 milionů do bonusového fondu. Tím se jackpot zároveň sníží. Po dobu 20 slosování bude mezi sázkaře rozděleno 100 miliónů Kč. Každé slosování obdrží 5 výherců 2 miliony korun.Losují se 18-ti místné kódy – potvrzení o sázence. Pro účast je nutné zakoupit plný tiket s doplňkovou hrou Šance za 220 Kč.

Šťastných deset

Šťastných deset – je velmi oblíbená sázková hra, kterou uvedla Sazka poprvé v roce 1994. Nejvyšší dosažená výhra byla 40 milionů Kč. V roce 2006 byla zavedena Královská hra. V roce 2016 bylo přidáno polední slosování. Losování probíhá každý den 2x, pokaždé se losuje 20 výherních čísel. Ve sloupci si vybíráte 1 až 10 čísel v rozmezí od 1 do 80. Losuje se vždy 20 výherních čísel. Na jeden tiket můžete sázet více sloupců, na sázence jsou celkem 4 sloupce. Dále si můžete zvolit zda chcete hrát Královskou hru a zda se chcete zúčastnit doplňkové hry Šance milion. Můžete vsadit od 10 Kč až po 200 Kč na jeden sloupec. Cena za Královskou hru je 10 Kč + vaše sázka. Doplňková hra Šance milion stojí 10 Kč, zde nemusíte tipovat žádná čísla, o výhře rozhoduje automaticky vygenerované šestičíslí Šance. Šance na výhru je dána počtem vsazených čísel a následně počtem čísel, které trefíte. Pokud tipujete 8 čísel a všechny uhodnete, násobí se váš vklad koeficientem 20 000x. Za 10 korun tak můžete vyhrát 200 000 Kč, za 100 Kč 2 miliony.
Losování probíhá každý den hned 2x, přičemž odpolední losování začíná ve 12:30 a večerní ve 20:30

Eurojackpot

Eurojackpot je nadnárodní evropská loterie spuštěná 23. března roku 2012. K 9. září 2017 se k loterii připojilo Chorvatsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Maďarsko, Island, Itálie, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Švédsko
Cílem je uhádnout 5 čísel z 50 a další 2 doplňková čísla – Euročísla z 10 čísel. Tyto čísla se tahají z druhého osudí, ve kterém jsou čísla v rozmezí 1 až 10. Loterie nabízí 13 výherních pořadí, minimální jackpot je 270 miliónů Kč, maximální jackpot je ve výši 2,5 miliard korun. Oficiální losování probíhá ve Finsku každý pátek večer ve 21:00 greenwichského času, v České republice a Středoevropském časovém pásmu probíhá losování e 19:00. Sázející může hrát také doplňkovou hru Extra 6. Zde se čísla nevybírají, ale jsou již předem dány na zakoupeném loterijním tiketu. Extra 6 se pro Českou republiku losuje ve stejný termín jako Eurojackpot, ale v budově Sazky v Praze.
Jeden sloupec loterie EuroJackpot stojí 60Kč. Doplňková hra Extra 6 – 40Kč.
Cesta kolem světa – druhou doplňkovou hrou je Cesta kolem světa (CKS). Vítěz v ní může vyhrát v ČR dovolenou podle vlastního přání ve spolupráci s CK Fischer v hodnotě 500 000 Kč. Výhry v této hře se vyplácí z Fondu hry Cesta kolem světa. Tento fond vzniká z kurzového rozdílu mezi 30 Kč a kurzem €/Kč v den slosování, přičemž rozdíl je převeden do fondu. Do losování se dostává každý, kdo vsadí alespoň jeden sloupec. Na potvrzení o sázce se vytiskne speciální sedmimístný kód, který je automaticky zařazen do slosování. Za každý vsazený sloupec se vytiskne 1 kód. Čím více vsazených sloupců, tím více šanci na výhru CKS. Slosování hry Cesta kolem světa se uskuteční v sedmém sázkovém období, které následuje po sázkovém období, ve kterém překročila hodnota Fondu hry Cesta kolem světa částku 20 mil. korun. Poklesne-li hodnota Fondu hry Cesta kolem světa pod 8 mil. Kč, bude po bezprostředně následujícím slosování výher hry Cesta kolem světa, hra přerušena.
Nejvyšší výhra Eurojackpotu padla v polovině roku 2015, jackpot dosáhl v přepočtu 2,466 miliardy Kč a vyhrál jí sázkař z České republiky.

Účtenkovka

Účtenkovka, neboli Účtenková loterie, je loterie, ve které představuje tiket jakákoliv vydaná účtenka odpovídající EET. Účtenky jsou slosovatelné o věcné výhry. Účtenkovka odstartovala 1. října 2017. Účtenky za daný měsíc je možné do systému zadávat po registraci, a to vždy do 12. dne následujícího měsíce. Lidé prostřednictvím účtenek každý měsíc soutěží o 21 tisíc výher od 100 Kč přes osobní automobil až k 1 milionu Kč.
Loterie se mohou účastnit účtenky, které jsou evidované v centrálním systému EET. Každou účtenku lze přihlásit jen jednou. Počet registrovaných účtenek je neomezený, ale můžete registrovat jen jednu účtenku od jednoho obchodníka za den.

Keno

V loterijní hře Keno hráči tipují 2 až 7 čísel z celkových 58 čísel, přičemž se losuje 12 výherních čísel. Minimální výše sázky ve hře Keno na jeden sloupec a jedno slosování činí 5 Kč, maximálně lze vsadit 100 Kč. Keno se hraje denně a slosování probíhá v intervalu 5 minut téměř po celý den, přesně v provozní době od 1:15 hod. do 24:00 hod. Hlavní výhra ve hře Keno má výplatní kurz 10 000 : 1, tedy desetitisícinásobek vkladu. Při minimální sázce 5 Kč by výhra činila 50 000 Kč.

Euromiliony

Euromiliony jsou číselnou loterií od společnosti Sazka. Euromiliony je číselná loterijní hra, ve které hráči vybírají celkem osm čísel: 7 hlavních čísel z 35 čísel a jedno dodatkové číslo z 5 čísel. Hraje se o vysoké částky v řádu desítek milionů korun. Součástí hry Euromiliony jsou také dvě nadstavbové hry Eurošance a bonusová hra Druhá šance. Cena jednoho sloupce je 30Kč. Cena za doplňkovou hru Eurošance je 30Kč a bonusová hra Druhá Šance je bezplatná. Pro účast v doplňkových hrách je nezbyté vyplnit alespoň jeden sloupec hry Euromiliony. Cena plného tiketu – 9 sloupců a doplňková hra Eurošance je 300 Kč. Ve hře o milionový jackpot jste ve hře už za 30 Kč. Abyste dosáhli na výhru, stačí uhodnout 2 čísla z 35 a 1 číslo z 5.

Kasička

Ve hře Kasička se losuje šest čísel z devětačtyřiceti. Hra je trochu odlišná od běžných loterií, jelikož si můžete vsadit na vámi zvolený počet čísel. Hru Kasička můžete sázet jednoduchým nebo kombinovaným způsobem. Na herním tiketu jsou tři sloupečky pro jednoduchou sázku a jeden sloupeček pro kombinovanou sázku. Cena za jeden vyplněný sloupec u jednoduché sázky je 20 Kč. Platí se pouze za vyplněné sloupce. U kombinované sázky je cena volitelná. Minimální sázka na jednu kombinaci je 1 Kč a v součtu musíte za sázenku zaplatit minimálně 10 Kč. Na sázence najdete také možnost znásobit sázku, díky tomu můžete případnou výhru 2x až 100x zvýšit, ovšem stejný poměrem se pak zvyšuje i cena sázenky. Číselná hra Kasička nenabízí žádnou doplňkovou hru a maximální výhra je stanovana až na 12 000 000 Kč.

SAZKAmobil Šance

V číselné loterii SAZKAmobil Šance sázející tipuje libovolné pětičíslí nebo koncové pětičíslí svého telefonního čísla u SAZKAmobil. Za každé dobití kreditu alespoň ve výši 200 Kč se automaticky účastníte loterie SAZKAmobil Šance – kredit je připsán v plné výši. Losování probíhá každé první pondělí v měsíci ve 20:00.

Rychlé kačky

Rychlé kačky lze vsadit až 1440x za jeden den. Losuje se každou minutu, lze sázet za 20, 50 a 100 Kč. Nejvyšší možná výhra je 2 000 000 Kč. Vsadíte si například za 100 Kč a vyberete, že chcete hádat 4 čísla. Trefíte 3 z nich a máte výhru 1 000 Kč. Pro maximální výhru 2 miliony Kč stačí vsadit 100 Kč na 6 čísel, které musíte všechny trefit. Každou minutu se losuje 12 čísel!

Kameny

Každý den máte 271x šanci vyhrát až 2 500 000 Kč. Hra kameny se losuje každých pět minut. Tipujete kombinace (součet) losovaného šestičíslí označené číslem. Sázenka obsahuje 4 hrací pole. V každém poli tipujete součet hodnot, který padne na šesti hracích kamenech.

Korunka

Korunka je velmi oblíbená číselná loterie od společnosti CHANCE a.s., v níž je v každém slosování z čísel 1 až 49 vylosováno 6 čísel výherních. Losujeme dvakrát každý den 7 dní v týdnu, odpolední slosování lze sázet do 14:00, večerní do 18:00. Na výběr máte ze 7 různých variant hry. Díky variantě kombi si můžete svoji sázku sestavit přesně podle vašich představ. Sázením na loterii Korunka získáte možnost účasti v soutěžích jako je Korunkář měsíce nebo Velká hra.

Loto

Nejoblíbenější číselná hra společnosti Loterie Fortuna, která vznikla v roce 2011 a byla první loterií této společnosti. Ve hře Loto se podobně jako ve Sportce losuje 6 čísel ze 49, avšak žádné dodatkové číslo. Namísto něj se losuje jedna ze dvou barev (bílá, černá). Existuje celkem devět výherních pořadí a výše výhry se odvíjí od toho, kolik z šesti losovaných čísel se sázejícímu podaří uhodnout správně, a zdali se také podaří, či nepodaří tipnout barvu. Nejvyšší výhra v Lotu – jako jediná je proměnlivá ve formě Jackpotu – je vyplacena, pokud se hráči podaří uhodnout správně všech 6 čísel z 6 losovaných (ze 49 čísel v osudí) a k tomu ještě barvu. Jestliže neuhádne žádné číslo, ale podaří se tipnout alespoň barvu, vklad se vrací.

Fofr

Velmi rychlá číselná hra od společnosti Loterie Fortuna, která se objevil na loterijním trhu v roce 2012. V číselné loterii Fofr od Fortuny se táhne deset čísel z dvaceti. Hráči si mohou vsadit 5 až 8 čísel, a aby byli úspěšní, musí všechna tipovaná čísla uhodnout správně. Výhry jsou dány v korunách a jsou odstupňovány sestupně podle počtu tipovaných čísel. Vklad do hry činí vždy 20 Kč.